Skip to main content
BlogHaberler

Solar enerji paneli, bağlantı elemanları ve ekipmanları montajı nasıl yapılır?

KALIPSAN solar mounting systems solar construction fasteners and solar energy panel

Solar enerji paneli montajı bağlantı elemanları ve ekipmanları vasıtasıyla eğimli çatı, düz çatı veya arazi için güneş panellerinin yerine sabitlendiği yöntemleri ifade etmektedir. Solar enerji paneli montajı tasarım esnekliğine, çeşitli estetiklere ve daha fazla güneş enerjisi üretimine olanak tanır.

Her solar enerji projesi benzersiz olduğu için tek bir solar enerji paneli montaj sistemi belirlemek mümkün olmayabilir. Bu sebeple mevcut güneş paneli montaj sistemlerinin farklı türlerini sizin için derledik.

Eğimli Çatılar için Güneş Panelleri

Çatı Üzeri Güneş Panelleri

En yaygın güneş paneli montajı türü çatı üstü sistemdir. Güneş panelleri doğrudan çatıya sabitlenerek uygun maliyetli bir çözümdür olarak görülmektedir. Panellerin dışarıda olması sebebiyle çatı üstü güneş panelleri havalandırma ve optimum performans için idealdir.

Çatı üstü güneş enerjisi sistemi kurarken doğrudan çatı kirişlerine metal kancalar delinir. Bazı durumlarda çatı kiremitlerinin bazılarının çıkarılmasını ve değiştirilmesini içerebilmektedir.

Dikey raylar, solar panellerinizin kenetlendiği kancaların üzerinden geçer ve maksimum koruma için kancaların etrafına hava koşullarına dayanıklı bir conta uygulanır.

Çatı İçi Güneş Panelleri

Çatıda entegre güneş panelleri, yeni yapılar veya mülk çatısını yenilemek isteyen herkes için ideal çözümdür. Şık ve estetik görünümden dolayı çatı içi sistemi tercih edilebilmektedir. Güneş panelleri çatının geri kalanıyla aynı hizada görünür. Ancak bu durum panellerin çevresinde daha az havalandırmaya neden olarak %5-10 daha düşük verimlilik sağlamasına neden olmaktadır.

Düz Çatı Güneş Paneli Sistemleri

Düz çatı güneş enerjisi sistemleri, güneş panellerinin yaklaşık olarak 1-10 derece arasında bir eğimle, neredeyse düz bir çatıya kurulumunu ifade etmektedir.