Skip to main content
Blog

Güneş Paneli Bağlantı Elemanları

Güneş paneli kurulma işlemi dışarıdan bakıldığında basit bir işlem gibi görünse de kendi içinde özel işlemler gerektiren ve mühendislik disiplini çerçevesinde yürütülmesi gereken uygulamalar içeren son derece önemli bir işlemdir. Hesaplamaların doğru yapılması, gerekli malzemenin uygun olan yerde kullanılması sistemin sorunsuz çalışması açısından önem arz eder.

Kullanılacak malzemeler sistemin kullanım ömründe önemli rol aldığından, kaliteli malzeme kullanmak önemli bir ayrıntıdır. Çünkü solar enerji sistemleri doğrudan güneş ışı ve ısısına maruz kalan yerlere konumlandırılır. Isı, ışık, yağmur, rüzgar ve soğuk gibi olumsuz hava koşullarına dayanmayan malzemeler kısa sürede sistemin bozulmasına neden olur.

Bu nedenle özellikle Z Clamp, Clamp, Orta Clamp, Üçgen Ayak, Kiremit Kancası ve Kenetli Çatı Aparatı gibi malzemelerin kurumsal satış noktalarından alınması gerekir. Bu anlamda sektörde lider konumda hizmet veren her ihtiyaca cevap verebilecek solar enerji bağlantı elemanlarını en uygun fiyatla sizlere sunan kuruluşlar ile işbirliği halinde çalışmak gerekir.

Solar Enerji

Solar enerji hem yenilenebilen hem de çevreci olması açısından en çok tercih edilen enerji kaynakları arasında yer alıyor. Bedava enerji olarak nitelendirilen solar enerjinin ilk kurulumunun profesyonel ve işin uzmanı ekip tarafından yapılması gerekir.

Solar enerji her ne kadar bedava enerji kaynağı olsa da ilk kurulumunun oldukça maliyetli olduğu ve kurulumunda yapılacak basit bir hatanın tüm sistemin çökmesi anlamına geleceği kesinlikle unutulmamalıdır.

Kalıpsan Güneş Paneli Ekipmanları

Solar enerji sistemleri dışarıdan görüldüğü gibi sadece panellerden oluşan bir sistem değildir. sistemin kurulması mühendislik disiplini çerçevesinde planlanarak uygulama gerçekleştirilir. Paneller oldukça maliyetli ekipmanlardır. Bu nedenle panellerin en iyi ekipmanlar kullanılarak montajının yapılması gerekir.

Montajda yapılacak en küçük bir hata panelin rüzgar etkisiyle uçmasına neden olabilir ve panelin kırılmasıyla sonuçlanabilir. Bu da milyonarca paranın boşa gitmesi anlamına gelir. Ray Profili, Aşık Ray Profili, Çift Kanallı Panel Montaj Rayı, Sıkıştırmalı Ray Profili Takımı ve Panel Çerçevesi gibi ekipmanlar panellerin işlevini sorunsuzca yerine getirmede ve dışarıdan gelebilecek olumsuz durumlara karşı koruyabilen önemli ekipmanlar arasında yer alır.

Bu ekipmanlar panelden daha önemli ve daha kıymetlidir. Çünkü bu ekipmanların herhangi bir şekilde işlevini yerine getirememesi durumunda paneller zarar görerek solar enerji santralinin üretiminin durmasına neden olacaktır. Solar enerjide ilk yatırım bedelinin yüksek olduğu değerlendirildiğinde; kimsenin bu riskleri göze alması beklenmez.

Güneş Paneli Montajı ve Bağlantı Elemanları

Solar enerji santralinin kurulması iyi bir işçilik ve kaliteli malzeme kullanımı ile sorunsuz şekilde sağlanabilir. Sistem bir kere kurulacak ve panellerin ömrü kadar rahatlıkla kullanılabilecektir. Bu nedenle güneş paneli montajının usta ellere malzemesinin temini ise kurumsal firmalara bırakmak gerekir.

Yanlış konumlandırılan panel işletmeye zarar, doğanın korunmasına zaman kaybı olarak yansıyacaktır. Solar enerji santrallerinin kurulmasında montajın sağlıklı yapılması kaliteli bağlantı elemanlarıyla yapılabileceği önemli bir ayrıntıdır.

Piyasada satılan herhangi standardı olmayan dış görünüşü güzel ama olumsuz koşullara dayanmayan ürünler hem montajı yapan ustalar sorun çıkartacak hem de ilerleyen zamanlarda panellerin çalışmasını olumsuz etkileyerek işletmeyi zarara uğratacaktır.

Solar sistemlerin bir kez sağlam şekilde kaliteli malzeme ve üstün işçilikle yapıldığında uzun yıllar hizmet vereceği ve kurlum maliyetinin tamamını karşıladığı gibi işletmeye çok ciddi şekilde gelir sağladığı görülecektir.