Skip to main content
BlogHaberler

Solar montaj sistemleri nelerdir?

solar mounting systems aluminum

Solar montaj sistemleri (güneş enerjisi montaj sistemleri); güneş panellerini çatılar, otoparklar veya arazi gibi çeşitli yüzeylere sabitlemek için kullanılır.

Solar montaj sistemleri, güneş panellerini veya dizilerini yerinde tutmaya yardımcı olur ve güneş modülleri için destek yapısı olarak çalışır. Solar montaj sistemleri genellikle rüzgar, kar ve dondan kaynaklanan aşırı yükler altında güneş panellerini yerinde tutabilen çelik veya alüminyum desteklerden yapılır. Çatı üstü ve yere monte sistemler gibi farklı montaj sistemleri vardır; ancak her sistem mülkünüz için uygun olmayabilir.

Solar montaj sistemleri çeşitleri nelerdir?

Solar montaj sistemleri çeşitleri kullanım amacı, yapısı ve kurulum alanı gibi varyasyonlara göre değişiklik gösterebilmektedir.

Çatı üstü güneş enerjisi montaj sistemleri

Eğimli çatı solar montaj sistemleri

Eğimli çatı solar montaj sistemleri genellikle konut yapılarında görülmektedir. Konut ve ticari kullanımlar için birden fazla bağlantı yöntemine sahip ray tabanlı sistemler sunulmaktadır.

Düz çatı solar montaj sistemleri

Düz çatı solar montaj sistemleri ağırlıklı olarak ticari veya endüstriyel binalar  gibi genellikle büyük ve düz çatıları olan binalar için kullanılmaktadır.

Kurulumu kolaydır ve genellikle güneşe maruz kalmayı en üst düzeye çıkarmak için eğilir.

Balastlı ve delici olmayan sistemler

Balastlı ve delici olmayan sistemler, ağırlıklarını çatıya dağıtır. Ağırlık bazlı yükleme dizileri çatıda tutmak için kullanılır.

Bu güneş enerjisi montaj sistemleri, kurulumu hızlı ve kolay hale getiren çelik veya alüminyum kullanılır.

Yere monte solar sistemler

Yere monte solar sistemler çoğunlukla gelişmemiş arazilerde (çöp sahaları dahil) kullanılır. Ayrıca yerleşim alanları için de kullanılabilirler ancak genellikle ev sahipleri için ilk tercih değildirler.

Bu sistemler herhangi bir açıda veya yönde kurulabilir ve genellikle kurulumu ve bakımı daha kolaydır.

Standart zemin bağlantıları

Panelleri sabit bir açıda tutmak için zemine çakılan veya vidalanan metal çerçeve kullanılır.

Direğe monte güneş enerjisi sistemleri

Direğe monte güneş enerjisi sistemleri birden fazla paneli yerden daha yükseğe kaldırmak için tek bir direk içerir ve güneşe maruz kalmayı en üst düzeye çıkarmak için otomatik olarak eğilmesine izin verir.

Carport montaj sistemleri

Carport montaj sistemleri, tek veya çift sıralı otopark ile ticari ve endüstriyel otoparklar için mükemmeldir. EV şarj istasyonlarıyla da kurulabilir.

Solar montaj sistemleri bağlantı elemanlarımız hakkında bizimle iletişime geçmek için tıklayın.